kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Konflikty w związku
2012/5/1 13:30:00

Konflikty w związkach są nieuniknione, ale według badań John’a Gottman’a w bliskich relacjach określona liczba konfliktów może być nawet zdrowa. Konflikty bowiem dają możliwość odkrycia podstawowych różnic i osiągnięcia większej intymności. Jakkolwiek, aby osiągnąć sukces, spór musi być umiejętnie przeprowadzony, co wymaga osiągnięcia pewnych umiejętności komunikacyjnych.

Dla większości osób bycie w związku jest jednym z najcenniejszych i wartościowych atutów. Partnerstwo dostarcza poczucie spełnienia i ogólnego sensu istnienia. Zgodnie z wieloma badaniami, jeśli związek jest zdrowy istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że jednostka będzie bardziej usatysfakcjonowana w życiu, bardziej produktywna w pracy oraz ogólnie rzecz biorąc szczęśliwsza.

Kłótnie są nieodłącznym elementem każdej bliskiej relacji. Są wskaźnikiem tego, jak para radzi sobie ze sporami. Umiejętność ta determinuje stabilność ich związku. Rozwiązywanie konfliktów jest umiejętnością, której można się nauczyć. Wymaga to praktyki, dyscypliny i samokontroli.

Podczas trwania konfliktu większość osób zapomina, jaki jest jego główny cel - zrozumienie intencji partnera i rozwiązanie nieporozumienia. Im bardziej para będzie miała ten cel na uwadze, tym mniej będzie skupiać się na krytyce, krzyku i wyzwiskach. Albowiem takie zachowania jedynie podsycają konflikt.

W rzeczywistości, w efekcie licznych kłótni, przynajmniej jedna ze stron czuje się zaniedbana i niedowartościowana. Naturalna równowaga w związku zostaje zachwiana. Często konflikt jest próbą zwrócenia na siebie uwagi, bycia wysłuchanym oraz docenionym. Jest to również okazja do przywrócenia uprzedniej równowagi, więc wykorzystajmy go w dobrym celu.

Wszyscy chcemy czuć się ważni i docenieni. Jeśli jedna osoba w związku zaczyna czuć się niedowartościowana, należy to jak najszybciej zmienić, zanim będzie za późno. Poprzez utrzymywanie bliskich relacji negatywne uczucia mogą być przedyskutowane zanim staną się emocjonalnie naładowanym materiałem wybuchowym.

Mimo, że nie ma reguły na utrzymanie zdrowego związku, istnieje kilka ważnych rzeczy wartych zapamiętania. Uczucia można wyrażać w konstruktywny sposób, który buduje bliskość, zrozumienie i zaufanie. Zmiana sposobu w jaki Ty i Twój partner kłócicie się nie jest łatwa, ale na pewno możliwa. Poniżej znajduje się kilka wartościowych wskazówek, jak rozwiązywać konflikty w związku.

Warto pamiętać, że to dwie osoby przyczyniają się do powstania konfliktu


Wina o rozpoczęciu kłótni nigdy nie leży po stronie wyłącznie jednej osoby. Oboje partnerzy wnoszą różne kwestie do związku i reagują w sposób przyczyniający się do powstania sporu. Ważne jest poznanie czynników, które mogą rozbudzić stare urazy lub zintensyfikować emocje. Zamiast skupiać się na tym, co druga osoba zrobiła źle i na oskarżaniu jej, powiedz o swoich uczuciach. Warto skupić się na sobie i na tym co się czuje, dlatego zawsze staraj się zaczynać rozmowę od „Ja”, a nie od „Ty”.

Odłóż swoją dumę na bok

Wielu osobom duma stoi na przeszkodzie w zawieraniu kompromisów. Pamiętaj, że rozwiązywanie konfliktów nie polega na tym, aby coś udowodnić lub pokazać kto ma rację, a kto nie. Postaraj się odłożyć swój honor na bok i skupić na tym, czego potrzebujesz, aby poczuć się lepiej. Warto wykazać się gotowością do przeprosin i do wybaczania winy.

Nie staraj się kontrolować partnera

Nie mów swojemu partnerowi, jak ma się zachować, albo co powinien zrobić. Nikt z nas nie chce być traktowany, jak dziecko. Takie zachowanie powoduje, że druga osoba buntuje się i zaczyna robić wszystko na przekór. Z racji tego, że Ty myślisz bądź zachowujesz się w jakiś określony sposób, nie oznacza, że druga osoba powinna robić to samo.

Skup się na teraźniejszości. Nie wracaj do nierozwiązanych problemów z przeszłości

Skup się na bieżących sprawach i na tym, jak obecnie się czujesz. Wcześniejsze konflikty powinny być zażegnane i odłożone na bok. Powracanie do starych urazów jest nieproduktywne i destrukcyjne. Niektóre kwestie mogą nigdy nie zostać rozwiązane i trzeba pozwolić im odejść. Jeśli nie potrafisz puścić w niepamięć niewyjaśnione sprawy, które wciąż ranią Twój związek może warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Daj sobie czas, jeśli tego potrzebujesz

Próba rozwiązania konfliktu, w momencie kiedy emocje sięgają zenitu jest zazwyczaj przegraną walką. Jeśli czujesz, że gniew wzrasta lepiej wycofać się, ochłonąć i zaplanować rozmowę na ten temat w późniejszym czasie. Pomyśl nad tym, jak się czujesz zanim zaczniesz rozwiązywać problem. Czas na przemyślenia pozwala uspokoić się, dzięki czemu Ty i Twój partner będziecie w stanie słuchać się i rozmawiać o wzajemnych obawach.
Nie krzycz podczas kłótni

Żadnego konfliktu nie da się rozwiązać, jeśli jedna z osób krzyczy. Krzyczenie na siebie to wzajemne zastraszanie się oraz walka o władzę. Wyrażaj swoje uczucia z namysłem, panując w pełni nad sobą. Zwróć uwagę swojemu partnerowi, jeśli ton jego głosu będzie nieodpowiedni. Jeśli oboje nie potraficie dyskutować w spokoju, oznacza to, że wasze emocje wymknęły się spod kontroli i w obecnej chwili porozumienie nie jest możliwe.

Pamiętaj, że nie wszystkie konflikty dają się rozwiązać

Wiele osób po prostu ma inne zdanie na temat danego problemu. Mamy różne opinie, różne sposoby radzenia sobie w określonych sytuacjach i różne odczucia. Warto przyjąć do wiadomości, że większość osób posiada odrębne opinie. Pary mogą żyć razem i być szczęśliwe nawet, jeśli niektóre konflikty nie zostaną rozwiązane. Nikt nie powinien czuć się zmuszany do zmiany. Czasem zaakceptowanie czyjegoś odmiennego zdania przyniesie ze sobą więcej zadowolenia oraz korzyści niż otwarta konfrontacja.

Podsumowując, rozwiązywanie konfliktów wymaga wielu umiejętności i zaangażowania w związek. Wszystkie związki partnerskie wymagają niekiedy negocjacji i kompromisów. Nieporozumienia są jednak nieuniknione. Umiejętność rozwiązywania sporów jest bardzo ważna dla każdej zdrowej relacji. Niezależnie od tego, jak konflikty były rozwiązywane w przeszłości, może warto dokonać kilku zmian. Zacznij słuchać uważniej oraz być bardziej wyrozumiałym i wrażliwym dla uczuć swojej drugiej połowy. Są to najważniejsze kroki w utrzymaniu szczęśliwej oraz harmonijnej relacji.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: konflikt, miłość, związek


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»