We Francji najpopularniejszym obecnie modelem rodziny jest zarejestrowany związek partnerski – taki wniosek opublikowano w najnowszym raporcie Narodowego Instytutu Statystyki i Badań Ekonomicznych. Od czasu wprowadzenia w tym kraju ustawy o rejestracji związków partnerskich (PACS) czyli od 1999r. roku zarejestrowano już ponad 500 tysięcy takich związków.
PACS daje parom żyjącym w konkubinacie prawie takie sama prawa, jak małżeństwom – m.in. opiekę społeczną, prawo do dziedziczenia czy możliwość składania wspólnych deklaracji majątkowych. Wprowadzenie PACS-u było rządową odpowiedzią na sytuację społeczną w kraju, w którym niemal 5 mln dorosłych obywateli żyło w nieformalnych związkach. Największe kontrowersje wśród przeciwników PACS-u wzbudzał fakt, iż z jego możliwości mogą korzystać zarówno pary hetero – jak i homoseksualne.
Wprowadzenie PACS-u wpłynęło na znaczny wzrost popularności konkubinatu wśród Francuzów. Małżeństwa są tu zawierane stosunkowo późno (średnio w wieku 30 lat), ale za to częściej są świadomą decyzją, a nie tylko wypełnieniem społecznej powinności. Mimo spadku popularności instytucji małżeństwa Francja może się pochwalić jednym z najwyższych wskaźników dzietności w Europie: na jedną kobietę przypada tu 1,91 dziecka, co daje Francji drugie pod tym względem miejsce w Unii Europejskiej (wyprzedza ją tylko Irlandia). Francuzki są też jednymi z najbardziej aktywnych zawodowo mieszkanek Europy –pracuje tu aż 80% kobiet mających od 25 do 49 lat.